Nadrzędnym celem jest zapewnienie wysokiej jakości kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Podsumowanie stanowiska NRPiP wobec proponowanych zmian w ustawie o CMKP

Celem uwag NRPiP do projektu zmian w ustawie o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, jest zapewnienie odpowiedniego poziomu kształcenia oraz możliwości podwyższania swoich kwalifikacji przez pielęgniarki i położne we właściwie przygotowanych do tego podmiotach. Podsumowanie stanowiska poniżej:

 

  1. CMKP jako instytucja nadzorująca, nie powinna być równocześnie uprawniona do organizacji kształcenia.
  2. Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych powinno być zastrzeżone wyłącznie dla podmiotów wykonujących stacjonarne i całodobowe świadczenia szpitalne. Tylko ten rodzaj działalności pozwala na pełne i rzetelne kształcenie podyplomowe dla osób wykonujących zawód pielęgniarki i położnej.
  3. Dla zachowania wysokiej jakości, kształcenie podyplomowe świadczone przez przedsiębiorców powinno pozostać działalnością regulowaną.
  4. Jeżeli CMKP miałoby pozostać organizatorem kształcenia, nie powinno być wyłączone z obowiązku wpisu do rejestru organizatorów kształcenia – każdy z organizatorów powinien spełniać te same kryteria uprawniające go do prowadzenia kształcenia.
  5. Kryteria akredytacyjne dla podmiotów ubiegających się o możliwość organizowania kształcenia, powinny zostać uzupełnione o przesłanki o charakterze merytorycznym oraz uwzględniające możliwości organizacyjno-techniczne.
  6. Weryfikacja podmiotów ubiegających się o wpis do rejestru powinna odbywać się już na etapie wpisu do rejestru, a katalog przesłanek uniemożliwiających uzyskanie wpisu powinien zostać rozszerzony – pozwoli to ograniczyć ryzyko prowadzenia kształcenia przez podmioty do tego nieprzygotowane.
  7. Organ prowadzący rejestr powinien dysponować uprawnieniami do weryfikacji prawdziwości oświadczenia dołączonych do wniosków o wpis do rejestru.
  8. Należy zwiększyć zakres kontroli organizatorów kształcenia przez organ prowadzący rejestr.
  9. Należy uwzględnić także przepisy przejściowe.
  10. Konieczne jest określenie sankcji karnoprawnych za prowadzenie kształcenia podyplomowego z naruszeniem przepisów ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Pełna treść stanowiska TUTAJ