Ogólnopolski program pn. „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” realizowany Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie

Szanowni Państwo,

W ramach ogólnopolskiego programu pn. „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie prowadzi zadanie „Wdrożenie zasad prawidłowego żywienia wśród kobiet w ciąży i matek karmiących i poszerzenie wiedzy o roli aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia”.

Na potrzeby tego projektu opracowane zostały materiały edukacyjne dotyczące żywienia i aktywności fizycznej w ciąży. Materiały te zostaną udostępnione profesjonalistom medycznym (pielęgniarki, położne, lekarze) w 80 losowo dobranych powiatach na terenie całego kraju, sprawującym opiekę profilaktyczną nad kobietami w ciąży, którzy przystąpią do konkursu ofert na realizację świadczeń zdrowotnych.
Do udziału w konkursie zapraszamy osoby fizyczne zatrudnione w podmiotach leczniczy, osoby wykonujące zawód medyczny w formie działalności gospodarczej lub podmioty lecznicze sprawujące opiekę profilaktyczną nad kobietami w ciąży.

Wszyscy zainteresowani promocją zdrowia skierowaną do kobiet w ciąży mogą zapoznać się z materiałami edukacyjnymi na stronie internetowej: www.zachowajrownowage.pl.

Informacja o konkursie dostępna jest na stronie internetowej: www.czd.pl , w zakładce „Zamówienia publiczne i konkursy”.

Opis projektu:

Odżywiaj się prawidłowo i bądź aktywna w ciąży

Dr n. med. Zbigniew Kułaga, Mgr Małgorzata Wojtyło

Zakład Zdrowia Publicznego, Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, Al. Dzieci Polskich 20, 04-730 Warszawa, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Globalna epidemia otyłości (Globesity) w tym zwiększenie częstości występowania nadwagi i otyłości wśród kobiet w wieku prokreacyjnym oraz ciężarnych stanowi poważny problem zdrowia publicznego w krajach rozwiniętych, również w Polsce. Z nadmierną masą ciała u kobiet ciężarnych związanych jest szereg problemów zdrowotnych, takich jak: zwiększenie częstości występowania podwyższonego ciśnienia tętniczego i stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciężarnych, choroby zakrzepowo-zatorowej, infekcji i in. Zwiększa się ryzyko martwego urodzenia, porodu przedwczesnego, cięcia cesarskiego i wady wrodzonej u dziecka. Nadmierny przyrost masy ciała w ciąży skutkuje utrzymywaniem podwyższonej masy ciała po porodzie. Nadwaga i otyłość kobiety w ciąży ma również negatywny wpływ na stan zdrowia jej dziecka, gdyż jest związana z dużą masą urodzeniową dziecka oraz ze zwiększonym występowaniem nadwagi i otyłości wśród dzieci. Sposób żywienia i podejmowanie aktywności fizycznej w ciąży mają istotne znaczenie w warunkowaniu zdrowia zarówno mamy jak i jej dziecka.

Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie uczestniczy w realizacji ogólnopolskiego programu pn. „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” w zakresie zadania skierowanego do kobiet w ciąży i matek karmiących „Wdrożenie zasad prawidłowego żywienia wśród kobiet w ciąży i matek karmiących i poszerzenie wiedzy o roli aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia”. Program współfinansuje Szwajcaria w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej: www.zachowajrownowage.pl.

Na potrzeby realizacji zadania IPCZD ogłosił konkurs, do którego mogą przystąpić osoby fizyczne zatrudnione w podmiotach leczniczych, osoby wykonujące zawód medyczny w formie działalności gospodarczej lub podmioty lecznicze sprawujące opiekę profilaktyczną nad kobietami w ciąży.

Osoby, które przystąpią do konkursu i nawiążą współpracę z IPCZD, zostaną zaproszone na szkolenie dla trenerów żywieniowej promocji zdrowia z elementami aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Otrzymają również materiały edukacyjne przygotowane przez ekspertów IPCZD, które jednocześnie stanowią narzędzie pracy z kobietami w ciąży i matkami karmiącymi.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie zapraszamy do zapoznania się z materiałami konkursowymi zamieszczonymi na stronie internetowej Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”: www.czd.pl w zakładce: „Zamówienia publiczne i konkursy”. Zapraszamy.